średnia wieku pierwszej jedenastki: 26,73 lat

Busan 6.06.2002
Dario Rodriguez - Recoba - Carini - Sorondo - Lembo - Montero
Marcelo Romero - Varela - Abreu - Pablo Garcia - Dario Silva

Zdjęcie reprezentacji Urugwaju przed meczem z Francją.
Był to drugi mecz Urugwajczyków podczas japońsko-koreańskiego mundialu. Obaj rywale przegrali swoje pierwsze mecze: Francuzi z Senegalem 0:1, a Urugwaj z Danią 1:2 (prześliczny gol Dario Rodrigueza). Tak więc mecz w Busan miał być dla obu reprezentacji walką o być albo nie być w turnieju. Trener Pua wprowadził dwie zmiany w wyjściowej jedenastce. Na prawej obronie słabego Mendeza zastąpił Alejando Lembo (co ciekawe obaj grają w Nacionalu), a na lewej pomocy zamiast Guigou zagrał Marcelo Romero. Spotkanie zdawało się układać bardzo pomyślnie dla Celestes, bo w 25 minucie został usunięty z boiska Francuz Thierry Henry za brutalny atak na Romero. Jednak grający w przewadze Urugwaj nie zdołał wbić gola obrońcom tytułu mistrza świata. Spotkanie zakończyło się remisem 0:0.
Pozostała jeszcze teoretyczna szansa wyjścia z grupy. Aby zająć drugie miejsce w tabeli trzeba było w trzecim występie pokonać rewelacyjny Senegal. W pierwszej połowie defensywa Urugwaju popełniła szereg fatalnych błędów i Senegal prowadził 3:0. W drugiej połowie Celestes przeszli metamorfozę. Trener Pua wprowadził na boisko spragnionych gry: Mario Regueiro, Richarda Moralesa i Diego Forlana. Dlaczego przez dwie pierwsze rundy trzymał ich w rezerwie? Odmieniony Urugwaj zdobywał gole kolejno w 46 minucie (Morales), w 69 minucie (Forlan z woleja) i w 88 minucie (Recoba z karnego). Gdyby jeszcze w ostatniej minucie Morales trafił główką z trzech metrów do pustej bramki! Ostatecznie remis 3:3 oznaczał wyeliminowanie Urusów.

Uruguay in World Cup [ 12 ]: 1930 1950 1954 1962 1966 1970 1974 1986 1990 2002 2010 2014