22Stanley MenzoG. 27l. Ajax1-
Coach: Leo Beenhakker - 48 lat

van Basten - Rijkaard - R.Koeman - Ri.Witschge - Gullit - van Breukelen
van Aerle - Gillhaus - Wouters - van Tiggelen - van't Ship

Zdjęcie reprezentacji Holandii w dniu 16.06.1990 na Stadio Sant Elia w Cagliari przed meczem grupowym finałów mistrzostw świata z Anglią.
Mistrzowie Europy słabo spisali się w swoim pierszym meczu włoskiego turnieju. Tylko zremisowali z Egiptem 1:1 (gol rezerwowego Kiefta). Na drugi mecz - z Anglią - trener Leo Beenhakker wymienił trzech zawodników pierwszej jedenastki: zamiast Rutjesa, Erwina Koemana i Vanenburga wybiegli Richard Witschge, John van't Ship i Gillhaus. Holandia bezbramkowo zremisowała. W ostatnim meczu - z Irlandią - obu drużynom do awansu wystarczał remis, więc padł remis 1:1 (Gullit). Ale w meczu fazy 1/8 Holandia trafiła na silne RFN. Niemcy w swej drodze do tytułu zagrali znakomity mecz. Pokonali Holendrów 2:1 po golach Klinsmanna i Brehmego (bramka Ronalda Koemana w przedostatniej minucie z karnego nie mogła już odwrócić losów pojedynku). Spotkanie to zapisało się w pamięci jeszcze szarpaniną z 22 minuty, zakończoną czerwonymi kartkami dla Völlera i Rijkaarda. Ten drugi schodząc z boiska przed obiektywami kamer jeszcze opluł rywala.
Holendrzy bez zwycięstwa pożegnali się z turniejem.

Holland in World Cup [ 10 ]: 1934 1938 1974 1978 1990 1994 1998 2006 2010 2014