SCOTLAND
Coach: Alistair McLeod

Mendoza 11.06.1978
Hartford - Donachie - Forsyth - Buchan - Jordan - Souness - Dalglish - Gemmill - Kennedy - Rough - Rioch

Zdjęcie reprezentacji Szkocji na stadionie San Martin w Mendozie przed jej ostatnim występem na Mundial'78 - grupowym meczem z Holandi±.
Szkoci wypadli fatalnie w dwóch pierwszych występach. Najpierw przegrali z Peru 1:3 (gol: Jordan, Masson nie strzelił karnego), potem zaledwie zremisowali z Iranem 1:1 (wyrównanie dzięki samobójowi Eskandariana). Przed trzecim spotkaniem zachowali tylko minimalne szanse na awans. Musieliby pokonać Holandię różnic± 3 goli. Trener McLeod zdecydował się wystawć w pomocy po raz pierwszy 25-letniego Graeme Souness'a. Ten znakomicie rozumiał się na boisku z szalej±cym w tym dniu 31-letnim pomocnikiem Nottingham - Archie Gemmillem. Holender Rob Rensenbrink pokonał bramkarza Rough'a w 34 minucie z karnego. Ale potem w 44 minucie (Dalglish), w 47 minucie (Gemmill z karnego) i w 68 minucie (Gemmill) wyprowadzili Szkocję na prowadzenie 3:1. Nadzieja wst±piła w serca wyspiarzy. Trzeba było zdobyć jeszcze jedn± bramkę i wicemistrzowie ¶wiata zostan± wyeliminowani. Jednak euforia zgasła po 3 minutach. W 71 minucie meczu Rough skapitulował po atomowym strzale Repa pod poprzeczkę z 30 metrów. Szkocja wygrała mecz 3:2 i musiała opu¶cić Argentynę po fazie grupowej.