po raz drugi w kadrze M¦: 5 - Kawazaszwili, Churciława, Afonin, Metreweli, Prokujan.
po raz trzeci w kadrze M¦: 2 - Sieriebrannikow, Szesterniow.
¶rednia wieku pierwszej jedenastki: 27,82 lat

Mexico City 10.06.1970
Churciława - Afonin - Kawazaszwili - Szesterniow - Dżodżuaszwili
Byszowiec - Puzacz - Sieriebrannikow - Kisieljow - Chmielnickij - Muntjan

Zdjęcie reprezentacji Zwi±zku Radzieckiego podczas Mexico '70 przed trzecim meczem grupowym z Salwadorem.
Piłkarze ZSRR po raz czwarty z kolei zakwalifikowali się do finałów M¦. Wygrali kwalifikacje z Irlandi± Północn± i Turcj±. Losowani byli z koszyka "najsilniejszych" i trafili do grupy z raczej przeciętnymi rywalami. W meczu otwarcia zremisowali 0:0 z gospodarzami Meksykiem. Następnie pokonali Belgię 4:1 (Byszowiec 2, Asatiani, Chmielnickij) oraz Salwador 2:0 i awansowali z drugiego miejsca do ćwierćfinałów. Tu w dniu 14.06.1970 na Estadio Azteca rozegrali dramatyczny mecz z Urugwajem. Po 90 minutach było 0:0. W dogrywce w 117 minucie ZSRR straciło bramkę po akcji Cubilli i strzale głow± rezerwowego Esparrago. Rosjanie nie mogli pogodzić się z porażk±. Po meczu złożyli oficjalny protest przeciw uznaniu bramki, twierdz±c, że przed do¶rodkowaniem piłka przekroczyła linię autow±. Jury d'appel protest odrzuciło.

USSR (Russia) in World Cup [ 10 ]: 1958 1962 1966 1970 1982 1986 1990 1994 2002 2014