średnia wieku pierwszej jedenastki: 25,00 lat

Satmareanu - Mocanu - Raducanu - Dinu - Lupescu - Nunweiller
Neagu - Domide - Dumitrache - Dumitru - Lucescu

Zdjęcie reprezentacji Rumunii przed Mexico '70.
Rumunia wróciła na finały MŚ po 32-letniej przerwie. Wcześniej zagrała w trzech przedwojennych edycjach World Cup. W Meksyku trafiła na wyjątkowo wymagających rywali: mistrzów sprzed 4 lat Anglię, mistrzów sprzed 8 lat Brazylię i wicemistrzów sprzed 8 lat Czechosłowację. W pierwszym meczu - z Anglią - po zaciętej walce Rumuni przegrali 0:1, tracąc bramkę w 65 minucie (Hurst). W drugim występie cieszyli się ze zwycięstwa nad Czechosłowacją 2:1 (mimo szybkiej utraty gola w 4 minucie, w drugiej połowie wyszli na prowadzenie po bramkach Neagu 53' i z karnego Dumitrache 78'). Pozostało wygrać z Brazylią, najlepiej dwiema bramkami, aby zapewnić sobie awans z grupy. W Guadalajarze Rumunia przegrała z Brazylią 2:3. Nadzieje prysły po szybkiej stracie dwóch goli w 20' (Pele zwolnego) i 22' (Jairzinho). Wprawdzie jeszcze przed przerwą bramkę na 1:2 zdobył Dumitrache (33'), ale w 66' było 1:3 (Pele). Na nic się zdał zryw w końcówce i gol Dembrovskiego główką w 83'. Rumuni przegrali, ale nie mogli jeszcze wracać do domu. Następnego dnia odbywał się ostatni mecz w ich grupie Anglia - CSRS i w przypadku cudownego zwycięstwa CSRS (ale nie więcej niż 5 bramkami), to Rumunia awansowałaby z drugiego miejsca w grupie. Nic takiego nie nastąpiło, Anglia wygrała 1:0 (Clarke 49' z karnego) i Rumunia odpadła z turnieju.

Romania in World Cup [ 7 ]: 1930 1934 1938 1970 1990 1994 1998