po raz drugi w kadrze MŚ: 11 - Raftl, Schmaus, Stroh, Wagner, Janes, Lehner, Jakob, Münzenberg, Siffling, Buchloh, Szepan.
średnia wieku pierwszej jedenastki: 25,91 lat

Paris 4.06.1938
Mock - Raftl - Schmaus - Gauchel - Gellesch - Lehner - Janes - Hahnemann - Kupfer - Pesser - Kitzinger

Zdjęcie reprezentacji Niemiec na stadionie Parc de Princes w Paryżu przed meczem otwarcia MŚ'38 przeciwko Szwajcarii.
Niemcy uchodzili za jednego z faworytów francuskiego turnieju. W eliminacjach pokonali bardzo solidną Szwecję 5:0 w Hamburgu, także Estonię 4:1 i Finlandię 2:0. Ich silna kadra została jeszcze wzmocniona po Anschlusie w kwietniu 1938 roku kilkoma czołowymi graczami reprezentacji Austrii. W pierwszej rundzie Niemcy grali z Helvetami. Prowadzili po golu środkowego napastnika Josefa Gauchela w 29. minucie. Ale w 43. minucie stracili bramkę po główce Abegglena. Remis 1:1 utrzymał się do końca meczu, nikt nie zdobył gola także w dogrywce. W 96. minucie sędzia Langenus usunął z boiska reprezentanta Niemiec Hansa Pessera.
Pięć dni później na tym samym stadionie rozegrano mecz dodatkowy. Trener Herberger przeprowadził w wyjściowej jedenastce aż 6 zmian. Niemcy szybko objęli prowadzenie 2:0 (Hahnemann 8' i samobój Lörtschera w 22'). Przed przerwą kontaktową bramkę dla Szwajcarii zdobył Walaschek (42'). W drugiej połowie Niemcy popełniali błąd za błędem. Bramkarz Raftl został pokonany trzykrotnie (Bickel 64', Abegglen 75' i 78'). Porażka 2:4 oznaczała dla Niemiec sensacyjne rozstanie z turniejem już w pierwszej rundzie.

Germany in WC [ 18 ]: '34 '38 '54 '58 '62 '66 '70 '74 '78 '82 '86 '90 '94 '98 2002 2006 2010 2014